Travel news

Page: 3

Rriten shpenzimet e turisteve ne Belgjike Shpenzimet e turisteve ne Belgjike jane rritur ne menyre te konsiderueshme kete vit. Zyra Kombetare e Statistikave ne Belgjike ka theksuar nga te dhenat e deri tanishme per kete vit se shpenzimet e turisteve te huaj ne kete vend jane rritur me 3.6 % me shume se nje vit […]

Ulqini dhe kalaja e qytetit, nje atraksion per kete sezon Ulqini, qyteti i mrekullueshem bregdetar do te terheqe kete vit nje rekord pushuesish. Nje qytet piktoresk, me 20 mije banore dhe me kala e histori te lashte, mendohet se do te vizitohet vetem kete sezon nga 500 mije vizitore. Autoritetet vendase te turizmit konfirmojne se […]

Nis testimet avioni me i madh ne bote Avioni me i madhe ne bote ka nisur testimet per tu sherbyer misioneve ne hapsire. Ai Ka nje shtrirje krahesh prej 117 metrash, thuajse dyfishin e asaj te nje Boeing-u 747.  Ky avion ka nje kabine te dyfishte, nje per ekuipazhin dhe tjetren per kompjuterin e bordit. […]

Rritet numri i turisteve arabe ne Turqi Numri i turisteve nga Gjiri Arab vijon te rritet ne Turqi. Sipas te dhenave te Zyres Informative te Turizmit dhe Kultures ne Dubai, Turqia mbetet kete vit destinacioni me i preferuar per turistet arabe. Rritja nga viti ne vit e ketyre turisteve ne Turqi ka arritur ne 27% […]

Omani, nje destinacion ne zhvillim per turizmin Ministria e Turizmit e Omanit, njoftoi kohet e fundit nje plan qe do ta bente industrine e turizmit nje burim te madh te ardhurash per vendin, deri ne vitin 2040. Plani parashikon krijimin e 80,000 dhomave, ne forme hotelesh, shtepish pushimi dhe ambientesh te integruara te turizmit, ne […]

Aksioni i pastrimit perfshin Saranden dhe Ksamilin Ne diten e peste te nje aksioni mbarekombetar per pastrimin, te nisur per qytete e fshatra te pastra grupet vullnetare se fundmi jane ndalur ne Sarande. Ne qytetin turistik ka pasur nderhyrje konkrete ne vendet me te ngarkuara me mbetje urbane jo vetem brenda Sarandes por edhe ne […]

Amerika e Veriut, tregu kryesor i turisteve ne Kube   Amerika e Veriut vijon kete vit te mbetet tregu kryesor i turisteve ne Kube. Sipas autoriteteve te turizmit ne Kube, viti 2017 u mbyll me me shume se 5 milione turiste, pjesa me e madhe e te cileve amerikane dhe kanadeze. Nderkohe vendin e trete […]

Turizmi i shendetit sjell mbi 20 miliarde dollare ne Europe!   Turizmi i shendetit pozicionohet si nje sektor vital se fundmi per kete industri. Nuk eshte surprize qe numri i turisteve ne kerkim te trajtimeve te ndryshme jashte vendit vijon te rritet nga viti ne vit. Sektori i mireqenies dhe turizmit te shendetit po zhvillohet […]

Shqiperia dhe Kosova nisin bashkepunimin per korridorin “Via Dinarica” Shqiperia dhe Kosova nisin bashkepunimin per rigjallerimin e shtigjeve malore dhe lidhjen me korridorin “Via Dinarica”. Fondi Shqiptar i Zhvillimit dhe organizata simoter ne Kosove kane filluar punen per zbatimin e ketij projekti qe financohet permes fondeve IPA. Qellimi eshte perfshirja e nje numri shtigjesh te […]

Se shpejti do te hapet rezidenca e pare nenujore ne ishullin Conrad Maldives Rangali, e cila thuhet se do te jete njekohesisht edhe rezidenca e pare nenujore ne bote. Ndertimi i rezidences, e quajtur “Muraka”, ka kushtuar 15 milione dollare dhe pamjet qe ajo do t’u mundesoje te gjithe vizitoreve te Oqeanit Indian jane mbreselenese. […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background