Travel news

Kisha e Shen Merise ne Dropullin e poshtem drejt restaurimit Kisha e Shen Merise ne Peshkepine e Siperme ne Dropullin e Poshtem do t’i nenshtrohet restaurimit. Kjo eshte nje nga kishat me te vjetra te vendit  por edhe fort e demtuar nga harresa dhjetravjeçare. Pas pastrimit dhe kujdesjes se Drejtorise Rajonale te Kultures Kombetare te […]

Rritet interesi i te rinjeve per projektin “Smile Albania”, shtyhet afati i aplikimeve Prej dy javesh jane hapur aplikimet per projektin “Smile Albania”, i cili synon punesimin e 500 te rinjve, te cilet do t’u japin informacion turisteve. Aplikimet shtyhen deri me date 26 qershor ora 12. Kjo per t’ju dhene shansin te gjitheve qe […]

Emerging Europe vlereson me cmimin “Rinovimi i vitit” Pazarin e Ri   Organizata Emerging Europe me qender ne Londer, ka vleresuar Bashkine e Tiranes me çmimin e pare si “Rinovimi i vitit” per rikonstruksionin e ‘Pazarit te Ri’ ne kryeqytet. Lajmi behet i ditur nga vete organizata ku krahas shume konkurrenteve ka vleresuar edhe Bashkine […]

Festohet ne Shkoder Dita e Liqenit, nga shtatori nis projekti “Lungolago” Ne Shkoder diten e sotme po zhvillohen aktivitete te ndryshme ne saje te Dites se Liqenit, nje feste e kthyer tashme ne tradite qe synon te terheqe vemendjen per nje prej atraksioneve me te rendesishme te qytetit te Shkodres. Ne lidhje te drejtperdrejte telefonike […]

Tajlanda pret rekorde te reja ne turizem kete vit Tajlanda pritet te shenoje rekorde te reja kete vit sa i takon turizmit. Sipas Bordit te Turizmit ne Bangkok nga janari ne maj vendi ka pritur mbi 15 milione turiste te huaj. Ne krahasim me 5 muajt e pare te vitit te kaluar rritja llogaritet me […]

Anglezet dhe gjermanet, turistet europiane me numrin me te larte ne Azi Mbreteria e Bashkuara dhe Gjermania mbeten tregjet europiane me te rendesishme per turizmin ne kontinentin aziatik. Sipas te dhenave te autoriteteve te turizmit ne Azi megjithe rritjen e ndjeshme te turisteve nga Rusia, potenciale te medha jane percaktuar edhe Anglia me Gjermanine. Pritet […]

Potenciali i turisteve kineze jashte vendit Numri i turisteve kineze qe po udhetojne jashte vendit, po ndikon ne ndryshimin e botes. Konkretisht, ata jane duke u shnderruar ne mbeshtetesit kryesore te markave luksoze. Sipas McKinsey, nje firme konsulence, kinezet perbejne nje te treten e shpenzimeve globale per mallrat luksoze. Sipas te dhenave te kesaj firme, […]

Kryeministri: Turizmi, motori kryesor i zhvillimit ekonomik ne vend! “Turizmi eshte motori kryesor i zhvillimit ekonomik qe ne presim ne vitet e ardhshme si per rritjen ekonomike, edhe per punesimin, por duhet te investojme ne kualifikimin e njerezve”. Keshtu deklaroi se fundmi kryeministri i vendit ne nje takim me banore te Himares, nje prej destinacioneve […]

Abu Dhabi me 10 miliard euro investime ne turizem, ekoturizmi prioritet Abu Dhabi do te perqendroje fushatat turistike tek ekoturizmi duke u mbeshtetur edhe tek natyra e vendit. Princi i Kurores sheik Mohammed  bin Zayed ka parashikuar nje pakete stimuluese per turizmin me vlere 10 miliard euro. Paketa do te shkoje per programe te dedikuara […]

Kush eshte restoranti me i mire ne bote?   Restoranti italian, “Osteria Francescana” zuri serish vendin e pare ne ceremonine e dhenies se çmimeve per 50 restorantet me te mire ne bote,  duke fituar pike per perdorimin ne menyre zbavitese te ingredienteve lokale.  Kjo eshte hera e dyte ne 3 vite qe restoranti ne Modena […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background