Info News

Page: 5

Adidas eshte nje nga disa kompani te medha qe i eshte kushtuar ne menyre aktive prodhimit te veshjeve eko-miqesore. Disa nga perpjekjet me te medha te qendrueshmerise se markes jane bere ne bashkepunim me “Parley for the Oceans”. Ne vitin 2015, te dy kompanite u bashkuan per te bere nje atlete qe eshte bere teresisht […]

Dje ne mbremje ka ngritur siparin edicioni i dyte i Festivalit te Rese ose “Cloud Fest” 2018. Per te na folur per kete aktivitet ne studion e Radio Travel ishte e ftuar kuratorja e instalacionit “Reja” prane Galerise se Arteve, Iris Canaj. Canaj tha se festivali  zhvillohet me rastin e 2-vjetorit te Rese se Fujimotos […]

Si eshet atmosfera sot ne Londer, si eshte koha? Cfare ke vene re sot gjate rruges qe shkoje per ne pune? Ne fakt sapo mora kapucinon e mengjesit  me imazhin e Harry dhe Meghan që dominojnë mbi shkumë; dhe kjo eshte bere prej disa ditesh pothuajse en te gjithe brtitanien. Ve re cdokush flamujt anglezë […]

‘Stories’ ne Facebook – permbledhja e dites me foto e video qe eliminohen vete pas 24 oresh – kane arritur 150 milione perdorues ne dite. Kete e beri te ditur rrjeti social, qe ka vendosur t’i jape vlere monetare ketij funksioni te ri, te prezantuar 14 muaj me pare, te kopjuar nga Snapchat. Tani, ne […]

Sipas nje studimi te fundit te kryer ne France, rezultoi se pjesa me e madhe e francezeve nuk e kane vizituar kullen Eiffel apo katedrale Notre Dame, por ne vend te ketyre atraksioneve turistike kane vizituar “Syrin e Londres” dhe Pallatin Mbreteror ne Angli.Pjesa me e madhe e tyre shprehen se ata nuk shkojne t’i […]

U deshen mijera njerez dhe 27 muaj per te ndertuar nje ure prej 19 km qe lidh Krimene me kontinentin e Rusise. Keshtu u zbulua projekti titanik i ndertimit.Ura e Krimese u hap se fundmi per vetura. Edhe pse kjo ure tashme eshte funksionale, ende nuk eshte perfunduar. Pjesa e dyte, e cila eshte menduar […]

Qeveria e Polinezise, ka prezantuar nje projekt per te ndertuar nje “komb-shtet” lundrues brenda vitit 2022. Ideja ka gjetur mbeshtetje mes akademikeve vendas dhe te huaj, ndersa pjese e financimit per ndertimin e kombit lundrues eshte bere edhe themeluesi i PayPal. Ai ka vene ne dispozicion per realizimin e ketij projektit 50 mln dollare. Puna […]

Nje qytet ne Estoni zgjodhi gjethen e kanabisit si simbolin e tij te ri, pas nje referendumi te zhvilluar “online”.Zgjedhja duket mjaft e gjetur, pasi Kanepi, nje qytet dhe rajon ne juglindje te vendit, e merr emrin nga fjala estoneze per marijuanen, qe eshte pikerisht “kanep”. Banoret e zones kane kultivuar tradicionalisht marijuanen dhe kerpin […]

Po beni perpjekje per te humbur kilet e teperta? Nje terapi dobesuese eshte bere popullore ne boten perendimore vitet e fundit, por prej kohesh eshte e njohur ne Japoni. Ajo eshte kura e ujit dhe ka disa rregulla te sakta, por te thjeshta per t’u zbatuar.Sapo te zgjoheni pini 400-600 ml uje natyral. E rendesishme […]

Oret e fundit te pergatitjeve dhe provave te pergjithshme dhe pastaj ne fund Meghan Markle do t’i thote po princit Harry te Anglise, ne ate qe cilesohet si dasma e shekullit. Nena e aktores amerikane ka fluturuar ne Angli nga Los Anxhelos per te takuar princin Charles dhe Camilla, nje çaj me Mbretereshen Elisabetta dhe […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background