Info News

Page: 3

Ka arsye te panumerta pse eshte mire te punoni nga shtepia. Ju mund te arrini nje ekuiliber me te mire pune dhe jete, orar me fleksibel dhe en kete forme do te jeni edhe me pak te stresuar.Por jo vetem kaq, duke punuar nga shtepia ju mund te kurseni parate e transportit, parate qe shpenzonin […]

Me ne fund dhe ne Instagram mund te vendosni ne heshtje profilet e miqve qe nuk doni t’i shihni me aq shpesh, siç mund te behet aktualisht ne Facebook me komanden Hide, pa qene nevoja te mos e ndiqni me, dhe qe perdoruesi te mos e kuptoje.Ky funksion i ri aktivizohet ne javet e ardhshme […]

Anija spanjolle San Hose, e fundosur ne Detin e Karaibeve jo shume larg bregdetit te Kolumbise para me shume se 300 vjetesh, eshte gjetur me ndihmen e nje mjeti autonom nenujor. Sipas studiuesve lajmi ishte mbajtur sekret per tri vjet qe nga gjetja. Lokacioni i sakte i anijes konsiderohej per nje kohe te gjate si […]

Te nxitur nga perspektiva e terheqjes se Britanise nga Bashkimi Evropian vitin e ardhshem, numri i mbajtesve te pasaportave britanike, te cilet u bene shtetas gjermane, u rrit me 162 per qind vitin e kaluar. Rreth 7,500 britanike moren shtetesine gjermane vitin e kaluar. Sipas Zyres Federale te Statistikave ne Gjermani eshte e dukshme lidhja me […]

Apple ka filluar te paguaje detyrimin prej 13 miliarde eurosh qe i detyrohet shtetit irlandez si pjese e taksave te papaguara. Edhe pse kompania Apple kishte nje marreveshje te veçante me Irlanden, por qe komisioni vendosi te ishte e paligjshme. Dhe asnjera nga palet nuk ishte e kenaqur me kete vendim.Apple argumentoi se shuma e […]

Nobeli i Teknologjise 2018, ose “Millennium Technology Prize” me vleren nje milion euro, iu dha fizikanit finlandez Tuomo Suntola, shpikesi i teknikes qe ka bere me efiçente memoriet e smarfoneve dhe kompjuterave, duke mundesuar komunikime me te mira, perfshire edhe rrjetet sociale.Por kjo shpikje ka prekur edhe sektore te tjere, si mjekesia, energjia e rinovueshme […]

Komuniteti qe zoteron apo perkrah kriptovalutat ka festuar pervjetorin e 8-te te transaksionit te pare ne boten reale ku Bitcoin u perdor si nje valute per te paguar per diçka. Ne maj 2010, nje programues kompjuterit, postoi ne internet nje kerkese per te blere nje pica me bitcoin. Disa dite me vone, kerkesa e tij […]

Pas apologjise ne Kongresin Amerikan, themeluesi i “Facebook”, Mark Zuckerberg i kerkoi ndjese edhe ligjvenesve europiane per rolin e tij ne skandalin e Cambridge Analytica Scandal dhe qe kishte lejuar depertimin e lajmeve te rreme ne platformen e tij.Kompania e konsulences Cambridge Analytica, e cila mohon te kete kryer shkelje, akuzohet per shfrytezimin e te […]

Prestigjiozja amerikane “Lonely Planet”qe boton guidat me te famshme ne bote per udhetimet, ka renditur Tiranen nder 10 vendet europiane qe duhen vizituar patjeter nga turistet kete vere. Prestigjiozja  evidenton mrekulline qe ofron mali i Dajtit, ku nuk duhet humbur edhe nje udhetim me teleferik per te shijuar pamjen panoramike dhe me pas per te shijuar ushqimin […]

Zbulohet nje vrime e zeze me nje mase 20 miliarde here me te madhe se sa ajo e Diellit tone dhe eshte krijuar kur universi ishte shume i ri. Kjo vrime e zeze eshte shume larg, zgjerohet me nje shpejtesi me te larte se sa ajo e çdo vrime tjeter te zeze qe eshte vezhguar […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background