Info News

Page: 2

Te gjithe ciftet enderrojne qe dita e dasmes se tyre te jete perrallore dhe per kete nje rol kryesor ze vendi ne te cilin organizohet ceremonia martesore. Tripadvisor ka bere se fundmi nje liste te destinacioneve me romantike per te zhvilluar ceremonine e marteses. Ne vend te pare renditet Toskana ne Itali ndjekur nga Musha […]

Tashme eshte e mundur qe te blini nje qytet te lashte grek plot me germadha per 8.3 milion dollar.Qyteti i lashte Bargylia eshte rreth 81.5 hektare dhe ka qene prone private qe nga viti 1927, por ka rene ne gjendje te mjerueshme. Arkeologet po shpresojne qe Ministria e Kultures dhe Turizmit e Greqise do te […]

Me shume se 200 milione veze te shitura ne nente shtete amerikane mendohet se jane te prekura nga semundja e salmoneles.Ferma Rose Acre, me seli ne Seymour, Indiana, beri nje terheqje vullnetare te 206,749,248 vezeve per shkak te kontaminimit te mundshem.Deri me tani jane raportuar te pakten 22 semundje, sipas Food and Drug Administration. Kjo […]

Tesla ka zhvilluar projektin e fundit te baterive ne shkalle te gjere qe lidhet me stabilizimin e sistemit elektro-energjitik.Sistemi nga Tesla eshte vene ne funksion ne qytetin belg Terhils dhe perbehet nga bateri Powerpak me fuqi prej 18.2 megavat.Qellimi kryesor i ketyre baterive eshte te ruajne energjine elektrike kur prodhimi eshte i madh dhe te […]

Miliona njerez ne te gjithe boten preferojne me shume kafen se çdo pije tjeter. Por, perveçse eshte nje pije shume popullore, ajo ka edhe shume perdorime te tjera jashte kuzhine. Kafeja mund te perdoret si maske per floket, per te larguar ereat e pakendshme nga frigoriferi, si trajtues kunder celulitit dhe si element maske per […]

Vende te medha si Los Anxhelos dhe San Francisco jane te njohur per koston e tyre te larte te jeteses. Por ato jane gjithashtu pika te nxehta per pune te kompensuara mire. “Ladders”, faqja qe liston vendet e punes ne SHBA ka renditur qytetet te cilat ofrojne pune me te ardhura mjaft te larta.Listen sigurisht […]

Mund te themi se tashme ka me shume miliardere ne et gjithe boten sa nuk ka patur kurre me pare, pasi numri i tyre ka arritur ne 2754.Kjo eshte shifra e perllogaritur nga censusi i vitit 2018 per regjistrimin e pasurise se miliardereve.Ne baze te ketij censusi rezulton se “popullsia miliardere dhe pasuria e tyre […]

Kater studente kineze kane kaluar 110 dite ne nje laborator te mbyllur, i ngjashem me nje mjedis henor ne nje kohe kur Kina synon te dergoje njerez ne Hene. Kater studente te Universitetit kinez te Beihangut, i specializuar ne kerkimet astronautike, kane jetuar ne kete laborator prej 160 metrash katrore te quajtur Yuegong-1. Keta vullnetare […]

SHBA dhe Rusia kane rritur perpjekjet dhe shpenzimet per te ngushtuar hendekun e fuqise ushtarake te njera tjetres.Ushtria amerikane dhe Lockheed Martin punojne prej vitesh tashme ne ndertimin e armeve te se ardhmes. Behet fjale per topat qe godasin me lazer.Pa zhurme dhe me nje saktesi 100 per qind, keto arme jane testuar se fundmi […]

Ne mbare boten trafiku eshte kthyer ne nje problem tejet serioz dhe ne rritje te vazhdueshme. Qytete te ndryshme kane ndermarre nisma per te zvogeluar trafikun, por zgjidhja perfundimtare eshte ende e veshtire dhe shume qytetare vazhdojne te vuajne per ore te tera ne pritje. Nje kompani navigimi dhe hartash, “TomTom” ka mbledhur te dhena […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background