Info News

Elon Musk deklaroi se kompania e tij Tesla do te pushoje nga puna 9% te punetoreve. Musk tha se vendimi per te ulur numrin e punetoreve eshte bere ne vazhden e perpjekjeve te uljes se shpenzimeve dhe arritjes se profitabilitetit te qendrueshem. Pas lajmit ne fjale, aksionet e Tesla-s u rriten me 3.2 per qind, […]

Nje termet i vertete ka ndodhur ne futbollin spanjoll, para debutimit te Spanjes ne Kupen e Botes. Federata Spanjolle e Futbollit ka vendosur qe te shkarkoje Julen Lopetegui pasi trajneri i kombetares pranoi nje dite me pare per te drejtuar Real Madrid per 3 sezonet e ardhshme.Ne konferencen per shtyp, zyrtaret e Federates Spanjolle te […]

Treshja SHBA-Kanada-Meksike u zgjodh nga federatat anetare te FIFA-s, me 134 vota pro dhe 65 kunder ndaj konkurrentit te tyre, Marokut, per te pritur Kupen e Botes 2026, ne perfundim te Kongresit te organizuar ne Moske, nje dite para hapjes se Boterorit 2018. Bileta amerikano-veriore, qe kishte premtuar gjate fushates per organizimin e “Kupes se […]

Shtetet e Bashkuara te Amerikes bashkepunuan me kompanine IBM dhe Nividia per te ofruar superkompjuterin me te shpejte ne bote, te quajtur “Samiti”. Pasi qendronte per vite te tera pas Kines, Shtetet e Bashkuara tashme kane superkompjuterin me te shpejte ne bote. Kompjuteri  u zbulua se fundmi ne nje panair teknologjie te zhvilluar ne Amerike. […]

  Brenda vjeshtes se vitit 2018, Apple mendohet se do te hedhe ne treg gjeneraten e dyte te iPhone X, te perbere nga te pakten tre modele. Nder to, eshte iPhone X Plus 2018 dhe nje iPhone me ekonomik, 6,1 inç me ekran LCD.Nga keto tre pajisje te kompanise me seli ne Cupertino, modeli per […]

 “France Football” ka publikuar dy dite perpara nisjes se Boterorit formacionin ideal te ketij kompeticioni.Revista qe jep Topin e Arte ka zgjedhur per njembedhjeteshen me te mire nje portier, 4 mbrojtes, 4 mesfushore dhe 2 sulmues.Bie ne sy fakti qe nga 11 futbolliste, 8 luajne ne kampionatin spanjoll me Realin, Barcelonen apo Atleticon. Formacioni do […]

Te rinjte po behen gjithnje e me pak inteligjente. Koeficientet e inteligjences kane filluar te bien me nga shtate pike per gjenerate, ne nje tendence qe sipas shkencetareve, eshte shume shqetesuese. Koeficientet e inteligjences jane rritur per çdo dekade qe nga Lufta e Dyte Boterore, por tani kane filluar te bien serish. Sipas nje studimi, […]

Dëshirë e të gjithave që pas muajve të dimrit, më në fund me verën të lirohemi nga veshjet e rënda dhe ndonjë gram më shumë. Por jo vetëm një fizik të mirë, por dhe një ngjyrë të shendetshme të lëkurës, që krahas plazhit ju ndihmojnë dhe ushqimet e duhura për tu ndjerë mirë. Për një […]

Udhëtimi drejt Europës për herë të parë mund të jetë një bekim por njëkohësisht mund te kete edhe surpriza te pakendshme. Ekspertet keshillojne te mësoni nga gabimet e të tjerëve në mënyrë që të minimizoni stresin e udhëtimit, duke kursyer kështu më shumë kohë dhe para. Mos merrni taksi pasi zbrisni nga aeroporti kur mund […]

Duke përdorur të dhënat e faqes sportive Transfermarkt, analistët e bankës holandeze ING kanë përllogaritur se të 32 skuadrat që do të marrin pjesë në Rusi 2018 vlejnë rreth 12 miliardë $ , me Spanjën që është skuadra më e kushtueshme e qe vlen më shumë se 1,2 miliardë $. Skuadrat e mëdha europiane dhe […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background