Author: rt

Page: 6

Turistet amerikane jane cilesuar se fundmi nga nje studim i Resonance Consultancy  si ata qe kalojne me shume kohe ne udhetime por edhe qe shpenzojne me shume. Destinacionet me te preferuara per turistet e pasur , dhe nder ta edhe per amerikanet kete vit do te jene Meksika, Kanadaja, Italia, Anglia, Franca, Gjermania, Bahamas, Anguila, […]

Hong Kongu renditet si destinacioni i dyte me luksoz ne bote pas Londres per kete vit. Studimin e sjell Destination Retail qe ka renditur 10 vendet me luksoze ne bote per nga sherbimet, niveli i jeteses, zhvillimi, cmimet dhe markat. Ajo qe vihet re eshte qe listen e dominojne shtetet aziatike. Mes tyre Tokio, Shangai, […]

Kete vit Turqia renditet e treta ne bote per te ardhurat nga turizmi shendetesor, pas SHBA-se dhe Gjermanise. Objektivi i Turqise per vitin 2023 eshte qe te mireprese 2 milione turiste te tille dhe te siguroje 20 miliarde dollare te ardhura. Kryetarja e Shoqates per Zhvillimin e Turizmit Shendetesor ne Turqi tha se fundmi  se […]

Intensifikohet bashkepunimi mes policise se Shqiperise dhe Malit te Zi, permes nje marreveshje te nenshkruar se fundmi ne Shkoder, e cila pritet te rrise shkembimin e informacionit mes paleve per te shmangur azilkerkimit dhe mbarevajtjen e situates gjate sezonit turistik. Protokolli per bashkepunim gjate sezonit turistik 2018 synon te shtoje prezencen e policise per eliminimin […]

Parku i famshem i argetimit Dinsneyland ne Paris do te sfidohet nga projekti super luksoz qe  zhvillohet me hapa te shpejte ne zemer te “Ile de France”. Projekti synon te realizoje parkun Europa City. Kompleksi mendohet te perfundoi brenda vitit 2024 ne nje siperfaqe prej 800 mije metrash katrore. Vec hapsires kryesore qe do ta […]

152 mije dhoma  ne ndertim ne mbi 546 hotele te reja. Eshte ky bilanci qe vjen nga Lindja e Mesme per muajin maj ne sektorin e hotelerise. Eshte nje nder sektoret qe po sheh zhvillimin me te madh vitet e fundit edhe ne saje te rritjes se kerkeses se turisteve per te vizituar kete rajon […]

Turkish Airlines merr nje nisem te re per pasagjeret e saj duke shtuar sherbimet ne favor te tyre. Per pasagjeret te cilet jane tranzit ne Stamboll nga 6 ne 24 ore kompania ajrore turke ofron nje pakete “touristanbul” falas. Paketa lejon keto pasagjere te bejne nje ture pa pagese ne disa prej atraksioneve me te […]

Xhamia e Et’hem Beut ne Tirane po restaurohet ne kuader te programit “Rruget e Besimit”. Kryeministri i vendit ka theksuar se ky program mundeson restaurimin e objekteve te Kultit si pjese e zhvillimit te Turizmit Kulturor. E vendosur ne qender te kryeqytetit, me nje stil mjaft elegant dhe te veçante, xhamia e Et’hem Beut, bashke […]

Kater studente kineze kane kaluar 110 dite ne nje laborator te mbyllur, i ngjashem me nje mjedis henor ne nje kohe kur Kina synon te dergoje njerez ne Hene. Kater studente te Universitetit kinez te Beihangut, i specializuar ne kerkimet astronautike, kane jetuar ne kete laborator prej 160 metrash katrore te quajtur Yuegong-1. Keta vullnetare […]

SHBA dhe Rusia kane rritur perpjekjet dhe shpenzimet per te ngushtuar hendekun e fuqise ushtarake te njera tjetres.Ushtria amerikane dhe Lockheed Martin punojne prej vitesh tashme ne ndertimin e armeve te se ardhmes. Behet fjale per topat qe godasin me lazer.Pa zhurme dhe me nje saktesi 100 per qind, keto arme jane testuar se fundmi […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background