Author: rt

Page: 2

By pass-i i Tepelenes eshte projekti i radhes qe pritet te zbatohet nga Autoriteti Rrugor Shqiptar. Ky i fundit hapi proceduren e prokurimit duke llogaritur nje fond limit per realizimin prej rreth 18 milione euro. Projekti perfshin lidhjen e segmentit te sapondertuar Levan-Tepelene, me segmentin Tepelene-Gjirokaster-Kakavije.Projekti parashikon permiresimin e gjurmes ekzistuese me nje gjatesi 2.2 […]

Bashkia e Durresit po vijon pastrimin e vijes bregdetare ne kuader te pergatitjeve per sezonin turistik. Plazhi po ripastrohet  ne zonen nga Rrota e kuqe deri ne Agip. Aksioni i pastrimit i ndermarre qe prej muajit prill intensivisht, po pergatit nje mjedis sa me te paster per pushuesit vendas dhe te huaj. Ne fund te […]

Festat lokale do te shtrihen gjate gjithe sezonit turistik jo vetem ne bregdet, por ne çdo zone me potencial zhvillimi turistik. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi nga festa e luleshtrydhes ne Frakull te Fierit, theksoi se çdo aktivitet qe promovon produktet simbol te zones, kulinarine, traditat, kulturen dhe natyren shqiptare eshte nje forme […]

Zv. ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Hajrulla Çeku deklaroi se fundmi se kete vit jane marre te gjitha masat qe rojet bregdetare, nje prej problematikave me te theksuara ne sezonet turistike, te funksionojne ne plazhet tona dhe te jene ne aktivitet. Ne njesite akomoduese qe kane marr ne administrim ato segmente qe i quajne “plazhe […]

Si eshet atmosfera sot ne Londer, si eshte koha? Cfare ke vene re sot gjate rruges qe shkoje per ne pune? Ne fakt sapo mora kapucinon e mengjesit  me imazhin e Harry dhe Meghan që dominojnë mbi shkumë; dhe kjo eshte bere prej disa ditesh pothuajse en te gjithe brtitanien. Ve re cdokush flamujt anglezë […]

‘Stories’ ne Facebook – permbledhja e dites me foto e video qe eliminohen vete pas 24 oresh – kane arritur 150 milione perdorues ne dite. Kete e beri te ditur rrjeti social, qe ka vendosur t’i jape vlere monetare ketij funksioni te ri, te prezantuar 14 muaj me pare, te kopjuar nga Snapchat. Tani, ne […]

Sipas nje studimi te fundit te kryer ne France, rezultoi se pjesa me e madhe e francezeve nuk e kane vizituar kullen Eiffel apo katedrale Notre Dame, por ne vend te ketyre atraksioneve turistike kane vizituar “Syrin e Londres” dhe Pallatin Mbreteror ne Angli.Pjesa me e madhe e tyre shprehen se ata nuk shkojne t’i […]

U deshen mijera njerez dhe 27 muaj per te ndertuar nje ure prej 19 km qe lidh Krimene me kontinentin e Rusise. Keshtu u zbulua projekti titanik i ndertimit.Ura e Krimese u hap se fundmi per vetura. Edhe pse kjo ure tashme eshte funksionale, ende nuk eshte perfunduar. Pjesa e dyte, e cila eshte menduar […]

Qeveria e Polinezise, ka prezantuar nje projekt per te ndertuar nje “komb-shtet” lundrues brenda vitit 2022. Ideja ka gjetur mbeshtetje mes akademikeve vendas dhe te huaj, ndersa pjese e financimit per ndertimin e kombit lundrues eshte bere edhe themeluesi i PayPal. Ai ka vene ne dispozicion per realizimin e ketij projektit 50 mln dollare. Puna […]

Nje qytet ne Estoni zgjodhi gjethen e kanabisit si simbolin e tij te ri, pas nje referendumi te zhvilluar “online”.Zgjedhja duket mjaft e gjetur, pasi Kanepi, nje qytet dhe rajon ne juglindje te vendit, e merr emrin nga fjala estoneze per marijuanen, qe eshte pikerisht “kanep”. Banoret e zones kane kultivuar tradicionalisht marijuanen dhe kerpin […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background